3 kwietnia 2019

Dziecko powinno odmawiać

Opublikowano przez Tata z Poznania - 0 komentarzy.

News Image

Zaczyna się od rosołku

Ile razy słyszeliśmy będąc u naszej kochanej babci, że ugotowała dla Nas rosołek. No babcinego rosołku nie zjesz? Kto się z tym nie spotkał niech podniesie rękę w górę. Szczerze będę mu zazdrościć.

– Marcinku, zjedz rosołek!
– Nie chcę.
– Zjedz, już pora na obiad.
– Nie chcę.
– Babcia specjalnie dla Ciebie ugotowała.
– Ja nie lubię.
– Nie lubisz?! Na pewno lubisz, zobacz, jaki pyszny!
– Nie, nie chcę.
– Marcinku, specjalnie kupiłam ci wiejską kurę, ten rosołek jest bardzo zdrowy, on ci pomoże.
– Ja nie potrzebuję pomocy…
– Babci będzie przykro, jak nie zjesz…
– Babciu, ja nie chcę…
– Mieliśmy iść na plac zabaw, jak nie zjesz, to nie pójdziemy.
– No dobrze… daj… zjem…

Kończy się na…

– Marcin, masz!
– Dzięki, nie chcę.
– Stary, wszyscy już brali, najwyższy czas na ciebie.
– Nie, ja nie chcę.
– Stary, specjalnie skołowałem na dzisiaj!
– Ale ja nie chcę.
– Idealny towar, czyściutki, w sam raz!
– Nie, stary, ja nie biorę.
– Chyba żartujesz! Nawet nie wiesz, jak musiałem kombinować, żeby go załatwić. 
– To twoja sprawa.
– Stary, potrzebujesz się wyluzować, to ci pomoże.
– Nie, dzięki za taki luz.
– Tak mi się wydawało, że z ciebie jest mega sztywniak.
– Może i tak…
– Ludzie daliby się pokroić za taki towar!
– Może i tak… 
– Stary, mieliśmy iść razem do Krzyśka, ale jak ty jesteś taki drętwy, to nie ma sensu. Jak nie bierzesz, to nie idziesz.
– Dobra, daj…

Jestem przekonany, że każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która potrafi bez problemu odmówić, np. wykonania czegoś (nie mam na myśli wyniesienia śmieci), napicia się piwa, czy zrobienia czegoś wbrew sobie. W momencie, w którym odmawiamy, czujemy, że robimy coś niewłaściwego. Czujecie, że osoba, której odmawiacie może się obrazić? Może być jej przykro? Zgodzicie się? Zastanawiacie się dlaczego tak jest?

Muszę być miłym

Od najmłodszych lat naszego rozwoju uczą nas, że powinniśmy być mili i pomagać innym. Osobę starszą, wychowawcę, nauczyciela, szefa, trzeba szanować. Można wręcz powiedzieć, że „wypijamy” tę naukę z mlekiem matki.

Asertywne dziecko

Jeśli nasze dziecko uczęszcza do przedszkola, to zapewne tam pierwszy raz spotyka dzieci w większej grupie. Własnie w okresie edukacji wczesnoszkolnej w naszym dziecku kształtują się mechanizmy, które dzięki doświadczeniom, uczą je, jakie postawy i zachowania są akceptowane, a jakie nie. W tym momencie też dają o sobie znać indywidualne cechy małego człowieka. Bardzo ważne jest, abyśmy uczyli naszą pociechę, że w sytuacji, której czują się niekomfortowo, głośno mogły powiedzieć: „nie”. Jeśli będziemy uczyć dziecko, że może dzielić się z innymi swoimi emocjami, to jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą wstanie skutecznie odmówić, a przecież na tym nam najbardziej zależy.

Bliscy manipulanci

Zauważyliście (a może zauważycie, tę cechę także u siebie), że bliscy znajomi czy rodzina najczęściej oczekują, że na wszystko się zgodzisz.  Powinno być zupełnie odwrotnie. Jeśli im faktycznie na tobie zależy, to nie powinni chcieć przecież, żebyś podejmował zobowiązanie, którego nie chcesz, a z powodu którego będziesz mieć potem do nich pretensje. W tej sytuacji mamy idealne odniesienie do naszego przedszkolaka czy szkolniaka. Dla dziecka jesteśmy jak otwarta księga, z której czerpie wzorce. Nam się wydaje, że dziecko sobie grzecznie z boku siedzi i się bawi. W rzeczywistości – obserwuje. Czyta nasze zachowania. I w tym momencie powinniśmy pamiętać, że nasze NIE, może mieć olbrzymie znaczenie. 

Nasze dziecko odmawia

Powinniśmy uświadamiać naszemu dziecku, że odmawianie czy nie zgadzanie się ze swoimi rodzicami, nie wpłynie na nasze relacje. Musimy sprawić, aby w sytuacji odmowy, dziecko nie poczuło się odrzucone.  Nasza córka czy syn, musi czuć, że mimo odmiennego zdania, jest nadal kochane. Dzięki naszej akceptacji, dziecku będzie łatwiej odmawiać w przyszłości. Najważniejsze, aby odmawiało w sytuacjach „kontrowersyjnych”. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*